ИЖ-54 “The Hammer”
Мои колеги стрелци от скийтовото стрелбище в гр. Елена я нарекоха на шега “Чукът”, защото няколкото серии, които направих с нея, за да я разработя, бяха страхотни. Нямам претенциите, че съм голям стрелец в тази дисциплина, но най-слабото ми постижение бяха 22 панички от 25 възможни от 8 поста, като от 7 пост се стреляха две дублета. Въпреки, че на пръв поглед пушката не е много подходяща за стрелба по панички, оказа се че ги чупи като чук. Придобих я наскоро, за да я тунинговам за Cowboy Action Shooting и да я ползвам за тренировки и състезания по правилата на SASS като Coach Shotgun. За информация ще спомена, че правилникът допуска успоредки както с открити, така и със закрити чукчета, но ежекторните изхвъргачи и механизмите с един спусък са забранени. Не се допускат оръжия със светещи мерни прибори, оптични и други приспособления, освен класическата мушка. Минималната разрешена дължина на цевите е 18” (460 мм.), а за максималната няма ограничение. Трябва обаче да отбележа, че почти всички стрелци в тези дисциплини използват пушки с цеви около 20” за да могат да извършват по-лесно рязкото движение, спомагащо за бързото изхвърляне на стреляните гилзи. Максималният разрешен калибър е 12, а максималната едрина на сачмите е № 5. Мишените най-често са падащи стоманени кръгове с диаметър 16”, разположени на около 15 м. от стрелеца. В случая е важна бързината. Добрите стрелци стрелят сполучливо 4 изстрела с едно презареждане за около 5 сек., но има и още по-бързи. И така, спрях се на модела ИЖ-54 съвсем целенасочено, защото за целта за която ще го ползвам, в сравнение с останалите модели той има няколко съществени предимства и няколко отстраними недостатъци. Предимствата са: тройно заключване, включително с болт на Гринер; изхвъргач без ежекторен механизъм; спирална пружина на заключващия механизъм; хромирани цеви; тежък цевен блок; показки на чукчетата; повдигната мерна линия. Недостатъците са: пластинчати бойни пружини; малък ъгъл на пречупване на цевите - отстраним; автоматично взвеждане на предпазителя при зареждане - отстраним.
Първоначално състояние:
Пушката беше употребявана, но много грижливо потдържана. Преди да попадне при мен не е била преоксидирана и ремонтирана. Пъстрата оксидация по главата е оригинална заводска, ложата и прикладът са орехови и са в отлично състояние, каналите на цевите са огледални, без най-малка следа от надиране или друг дефект.
Тунинг:
Доработка на взвеждащите лостове, с цел по-голям ъгъл на пречупване и задържане в това положение. Изработка на нови по-меки бойни пружини, така че при отключване на пушката, ударният механизъм се взвежда много леко – почти само от тежестта на цевния блок.Подмяна на ударните игли с такива от титанова сплав, за да възпламеняват безпроблемно капсите на патроните въпреки по - меките бойни пружини. Вярно, че цената им е малко повече от 60 лв. бройката и са по-крехки, но пък си струва. Подмяна на спиралната пружина на заключващия механизъм с по-мека, за по-комфортно и бързо отключване. Смяна на лоста и бутона на предпазителя. Последният е от ИЖ-26 и смяната му е продиктувана само от естетически съображения. Отстраняване на тягата за автоматично взвеждане на предпазителя при презареждане и антабките. Скъсяване на цевта на 21” (532 мм.). Изработка на нова мушка. Прострелка. Полиране и оксидация на цевите. За снимки кликнете ТУК.
|